Quiche lorraine

čili Lotrinský koláč

Opravdová ikona a jeden z nejstařších receptů francouzské gastronomie, to je Quiche lorraine.

Recept na něj se objevuje v mnoha kuchařkách 16. století. Jedni z těch, kdo tento pokrm proslavili jako první byli kuchaři Stanislase, Vévody Lotrinského a bývalého polského krále.

Název koláče nejspíš pochází z německého slova „kuchen“ nebo ze slova lotrinského dialektu „küchen“, které oba označují „koláč“. Název se ale mohl vyvinout i ze slova „kich“ čili „kuchyň“.

Quiche lorraine je pravým francouzským jídlem nejen proto, že ve Francii vznikl, ale zejména proto, že to původně bylo jídlo připravované společně a konzumované společně.

Francouzská kuchyně obecně je především o sdílení, o sounáležitosti, o příslušnosti ke skupině lidí vyznávajících shodné principy. Jídlo je ve Francii posvátné, je to příležitost k odpočinku, k zábavě, k setkání s přáteli a s rodinou. Je to čas beze spěchu, bez nutnosti být někde jinde nebo s někým jiným, bez nutnosti brát ohled na okolní svět. Je to čas, kdy jsou Francouzi prostě spolu a sdílejí společnou radost.

Quiche lorraine se původně pekl v den, kdy se na vesnicích hromadně vyráběl chléb. Namísto dnes používaného křehkého těsta se používaly zbytky těsta chlebového. To se vyválelo na placku, pokladlo se uzeným masem nebo špekem a zalilo se vejci se smetanou. Používaly se jen přísady, které byly v té době na venkově k dispozici všem.

Dříve než se ale Quiche lorraine stal mezinárodně známým a oblíbeným pokrmem, musel si nejprve najít cestu z Lotrinska na celé francouzské území. Stalo se tak, dnes už můžeme říci, díky hromadnému odchodu místních obyvatel z kraje, který si v roce 1870 ve válce mezi Francií a Pruskem přivlastnilo Prusko.

Původní obyvatelstvo bylo tedy vytlačeno do Paříže a dalších velkých francouzských měst a vzalo si s sebou nejen svoji regionální kulturu ale i vlastní gastronomickou tradici.

Tradiční recept

I přesto, že je Francie sýrovou velmocí a ve většině receptů na Quiche dnes sýr najdeme, zdá se, že původní recept  v sobě žádný sýr neměl.

I v dnešní době se o tom vedou debaty. Puristé a členové tzv. Národního syndikátu pro obranu a propagaci autentického Quiche lorraine (Syndicat National de Défense et de Promotion de l’Authentique Quiche Lorraine) se dodnes snaží oprostit tento pokrm od všech nepůvodních přísad, mezi které řadí i sýr.

Nechme tedy odborníky hádat se nad sýrem a vychutnejme si tuhle na přípravu jednoduchou a rychlou chuťovku, která zaručeně uspokojí i náročné jedlíky.

Ingredience :
150 g polohrubé mouky
75 g másla
1 a půl lžičky soli
150 g slaniny
2 kelímky smetany ke šlehání (31%)
3 vejce

Poznámka :
porce pro 4 osoby
koláčová forma o průměru 24 cm

Postup

1. Ve velké míse smícháme mouku se solí. Přidáme máslo nakrájené na kostky a rukama zapracujeme do mouky.       

2. Do těsta postupně přilíváme půl skleničky vody a důkladným hnětením vypracujeme hladké těsto.                    

3. Z těsta uděláme kouli, tu dlaní zmáčkneme a znovu zpracujeme do koule. Vše opakujeme ještě 2krát.

4. Těsto vyválíme na 3 mm silný plát a vyložíme jím máslem vymazanou formu. Těsto na dně formy propícháme vidličkou.

5. Slaninu nakrájíme na kostičky, vložíme do vařící vody a opět přivedeme k varu. Slaninu scedíme.

6. V míse rozšleháme vejce a přimícháme smetanu. Řádně osolíme a opepříme.                     

7. Kostičky slaniny rozložíme na těsto v koláčové formě. Přilijeme směs vajec a smetany.

8. Pečeme v troubě vyhřáté na 180° asi 30 minut.

Podáváme teplé.

Můj lotrinský koláč

U nás doma jsme si recept drobátko pozměnili a do náplně dáváme na másle zpěněnou cibulku, na které nejprve osmahneme slaninu. V míse rozšleháme vejce, přidáme smetanu, slaninu s cibulkou a velké množství strouhaného sýru (nejlépe parmezán nebo jiný tvrdý výrazný sýr).

Koláč u nás podáváme se zeleninovým salátem a horčicovým dresinkem.

Bon appétit !

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru