Věděli jste, že … Paříž je nejhezčí na vodě ?

aneb z fikce ikonou Paříže

Věděli jste, že jeden z nejromantičtějších pohledů na Paříž je z lodě ? A ne jen tak z ledajaké, ale z muší lodě neboli BATEAU-MOUCHE.

[Rozuměj bateau = loď, mouche = moucha; nicméně jakákoli podobnost s mouchou je čistě náhodná … anebo ne ?]

lovers, sunset, sunrise-1264166.jpg

Představte si …

KLAPKA, scéna první … on a ona kráčejí ruku v ruce po nábřeží řeky Seiny. Ona po něm cudně pomrkává, on ji vrací zamilované pohledy. Nad nimi se tyčí Eiffelova věž, když tu on ji za ruku vede na výletní loď přistavenou u pilíře jednoho z nejkrásnějších mostů v Paříži. Usednou ke stolečku na terase, před nimi se na stole náhle objeví sklenka archívního červeného vína z některé z vinic u Bordeaux. Rozezní se tahací harmonika a loď se pomalu rozjíždí.

Kolem nich se střídají světoznámé památky od Palais Royal, přes musée d’Orsée až po Notre Dame a dva milenci spolu ujíždějí do načervenalého západu slunce … KLAPKA, konec scény a nejspíš i konec filmu.

Klasická romantická scéna, o které, pod náporem klišé scén z filmových trháků, nejspíš snila každá malá holka, by se nemohla odehrát nikde jinde než v Paříži. Jedinou vadou na kráse by ale mohl být fakt, že ony pro Paříž typické výletní parníky nejsou Paříži vlastní.

Pocházejí totiž z Lyonu.

Pařížská klasika z Lyonu

Výraz „bateau-mouche“ se poprvé objevil na řece Saône, na jižním předměstí Lyonu, ve čtvrti Mouche (dnes nazývané Gerland) v roce 1862.

Ramena řeky v té oblasti totiž připomínala nohy mouchy a tak se této čtvrti začalo říkat Mouche. Posléze se tento výraz ustálil i k označení lodí vyplouvajících z místních loděnic.

house fly, fly, insect-24629.jpg

Za vznik bateau-mouche vděčíme dvěma průmyslníkům bratrům Chaize a Émile Plassonovým a jejich Compagnie des „Mouches“ neboli Společnosti Much, kteří v Lyonu provozovali lodní přepravu osob.

V té době zde fungovaly i další podobné společnosti Compagnie des „Guêpes“ (Společnost Vos) a Compagnie des „Abeilles“ (Společnost Včel).

Paříži v té době podobný systém hromadné dopravy neexistoval a byl to právě Émile Plasson, kdo odpověděl na výzvu ředitele Světové výstavy z roku 1867 a přeplavil z Lyonu do Paříže 30 lodí tohoto typu. Každý z těchto parníků uvezl až 400 lidí a díky nízké ceně za místenku se brzy stal tento druh přepravy v Paříži hitem.

Úspěch bateaux-mouches však netrval dlouho. Sláva a masové využívání parníků upadlo v zapomnění s uvedením první linky pařížského metra do provozu v roce 1900.

Bateaux-mouches nemohly konkurovat rychlosti nové přepravy a musely si počkat až na konec druhé světové války, kdy jistý Jean Bruel přišel s nápadem využít parníky pro turistické účely.

Z fikce ikonou Paříže

V roce 1959 proto Jean Bruel zakoupil a zrenovoval poslední původní exemplář bateau-mouche pocházející ze Světové výstavy 1867, zaregistroval značku „Bateaux-Mouches“ a založil společnost nesoucí stejné jméno.

Vytvořil zcela nový koncept a jedinečný slogan :
« faire visiter Paris par sa plus grande avenue: la Seine »
neboli
« navštívit Paříž její největší třídou : Seinou »
gangster, mobster, criminal-156416.jpg

Jean Bruel byl podle všeho také prvním reklamním specialistou na světě, protože pro propagaci Bateaux-Mouches spustil v té době nevídanou reklamní kampaň. Zašel dokonce až tak daleko, že stvořil postavu fiktivního zakladatele bateaux-mouches : Jeana-Sébastiena Mouche. Za pomoci novináře pracujícího pro deník Le Monde Jean Bruel sepsal a publikoval biografii onoho pana Mouche, spojil jeho život s nejvýznamnějšími postavami své doby a připsal mu také založení tajné policie « les mouchards ».

Za podpory města i pařížského policejního presidenta byla činnost Společnosti Bateaux-Mouches slavnostně zahájena a byla tak vyjádřena pocta i neexistujícímu panu Mouche.

Parníky dnes

Plavba na bateaux-mouches dnes patří k tradičním turistickým atrakcím a je bezesporu nutnou součástí seznamu ! to musím vidět ! každého návštěvníka hlavního města Francie.

Plavby parníkem dnes provozuje několik společností, na řece Seine je i několik nástupních míst a turista si může vybrat hned z několika možností, jak svou plavbu prožít. Nabízí se mu totiž základní plavba s výkladem a to buď během dne nebo po setmění. Zajímavou možností jsou speciální plavby cílené na děti, jejímiž průvodci jsou pohádkové bytosti nebo rovnou celá divadélka. Dospělí návštěvníci si pak mohou vybrat z velkého počtu výhodných balíčků, ve kterých lze spojit plavbu po Seině s kulinářským zážitkem. K dispozici jsou obědové nebo večerní plavby s výběrem z několika druhů menu.

Já jsem cestu na bateau-mouche zažila již několikrát. Jela jsem ve dne i v noci; s výkladem, ze kterého jsem tenkrát pochytila sotva každé třetí slovo, ale i bez něj. Výhled na pařížské památky byl vždy dechberoucí a proto jsem se na palubu parníku zase vrátila – tentokrát jsem se vydala na polední plavbu zalitou sluncem a vyšperkovanou výborným obědem.

Nabídlo se mi čtyřchodové menu s výběrem ze 3 až 4 druhů předkrmu, hlavního jídla, dezertu a sýra. Samozřejmostí byla také orosená láhev minerální vody a červeného nebo bílého vína zcela zdarma.

Byl krásný podzimní den, nečekaně teplo, a já se usadila ke stolečku u okna. Slunce a víno mi stoupalo do hlavy a já nevěděla, jestli se mám věnovat krásám na talíři nebo těm, které mi pobíhaly za oknem.

Sem tam kabinou prolétl závan čerstvého vzduchu a všude kolem se neslo spokojené špitání přítomných stolovníků. Usměvaví a úslužní číšníci nás měli přesně rozdělé do skupin, každý z nich měl na starost určitý počet stolů, takže plné talíře se nám objevovaly na stole samy od sebe a ty prázdné zase potichu mizely.

Nálada byla jedinečná a čas se zastavil. V tu chvíli jsem existovala jen, moje sklenka vína a nekonečné zástupy světlých kamenných fasád, špičatých věží s mnoha okénky a kolem pádlující páry zamilovaných labutí.

Když přemýšlíte, kam vycestovat a jaké místo navštívit, Paříž je vždy ta správná volba.

A Paříž z lodě …. to je kombinace, která nikdy nezklame.

A jak Vaši cestu naplánovat ?

Plavbu po Seině můžete prožít s některou z následujících společností. Stačí se jen podívat na jejich stránky a vybrat si …

Je to jenom na vás.

Tak co ... už máte svůj lodní lístek ?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru