A co kdybychom se pustili do učení Francouzštiny ?
Et si nous allions commencer l’apprentisage du français ?
Prozkoumali nové obzory, naučili se pár nových slov a objevili krásy nového cizího jazyka ?
Explorer des nouveaux horizons, apprendre quelques nouveaux mots et découvrir des beautés d’une nouvelle langue étrangère ?
Ukážu Vám jak na to ! Stačí k tomu jen špetka nadšení a trocha času každý den.
Vytvořila jsem pro Vás tématické kartičky, které Vám pomohou s učením.
Na každý den vždy budete mít připravené jedno nebo dvě základní slova, která Vám časem otevřou cestu k francouzské konverzaci.
Každá kartička je doplněna jak popisem výslovnosti tak i nahrávkou. Všechny kartičky si můžete stáhnout, vytisknout a mít je tak stále na očích.
Každý týden tady pro Vás bude připravený nový okruh slovíček. Později začneme přidávat i jednoduché věty, abychom si naučená slovíčka řádně procvičili.
Pokud budete potřebovat poradit nebo pomoci, neváhejte mě kontaktovat. Vysvětlím, ukážu, pomůžu :-).
Držím Vám palce a přeji hodně zdaru.
P.S. : A kdyby jste přece jenom ještě váhali, zda je Francouzština pro Vás to pravé, může Vás přesvědčit můj praktický rádce – eBook „5×5 tipů jak se snadno naučit FRANCOUZSKY“. Pro Vás zcela ZDARMA ke stažení TADY.
Bon courage !
Týden 1
Poznámka ke gramatice :
Francouzština využívá určité a neurčité členy ve tvarech odpovídajících rodu podstatného jména, ke kterému se vztahují.
Rod podstatných jmen máme mužský a ženský.
V mužském rodě používáme člen neurčitý UN (nějaký, jeden) a člen určitý LE (ten).
V ženském rodě člen neurčitý UNE (nějaká, jedna) a člen určitý LA (ta).
Pokud podstatné jméno začíná samohláskou oba členy určité se zkracují a připojují se k podstatnému jménu pomocí apostrofu – L‘.
Poznámka k výslovnosti :
Ve francouzštině se vyskytuje několik hlásek, která v českém jazyce neexistují a my tak můžeme mít problém jejich výslovnost správně popsat.
Jsou to hlásky psané :
OE – při výslovnosti našpulíme rty, jako když chceme vyslovit české O, ale vyslovíme E (my tuto hlásku budeme ve výslovnosti označovat jako [œ])
U – při výslovnosti našpulíme rty, jako když chceme vyslovit české U, ale vyslovíme Y (my tuto hlásku budeme ve výslovnosti označovat jako [y])
Téma : RODINA
Naši týdenní slovíčkovou výzvu začneme několika výrazy popisující nejdůležitější členy naší domácnosti, naší rodiny.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 2
Téma : POZDRAVY
Tentokrát se naučíme, jak se podravit. Na kartičce najdete nejčastější pozdravy, které můžete použít během celého dne.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 3
Téma : PODĚKOVÁNÍ
Poprosit a poděkovat je základ komunikace mezi lidmi, proto se i my pustíme do děkovaček. Na kartičce najdeme slovíčka a fráze, která nás naučí jak poprosit a jak poděkovat.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 4
Téma : DNY V TÝDNU
Tentokrát se podíváme na dny v týdnu a na základní časové jednotky (den, týden, měsíc, rok).
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 5
Poznámka k výslovnosti :
Francouzština je specifická a nezaměnitelná dvěma fenomeny …. výslovností R a nosovkami. Oba tyto zvuky se vám budu snažit popsat, vysvětlit a naučit je vyslovovat.
Tentokrát se zaměříme na nosovky.
Francouzské nosové hlásky se vyslovují po samohláskách a, e, i, o, u, které za sebou mají nosovou souhlásku m nebo n. Za nimi však už nesmí následovat žádná další samohláska. V tomto případě by se nosovka vytratila.
ɔ̃ – on, om (= nejnosovější francouzská souhláska) – výslovnost : nastavíme se na výslovnost českého O, začneme vyslovovat O a během výslovnosti si dvěma prsty ucpeme nos. Ucítíme, že se nám vzadu v puse zvedlo měkké patro a v nose se vytvořila záklopka. Zvuk tak rozvibruje nos a ten ovlivní výslovnost O. – příklady : rond [rɔ̃], cochon [košɔ̃], bombe [bɔ̃b], bonbon [bɔ̃bɔ̃]
ɑ̃ – an, am, en, em – výslovnost : nastavíme se na výslovnost českého A, začneme vyslovovat A a během výslovnosti si dvěma prsty ucpeme nos. Ucítíme, že se nám vzadu v puse zvedlo měkké patro a zvuk tak částečně prošel nosem. – příklady : centre [sɑ̃tr], manteau [mɑ̃to], planche [plɑ̃š], ventre [vɑ̃tr], jambe [žɑ̃b]
ε̃ – in, im, en, ain, aim, yn, ym – výslovnost : nastavíme se na výslovnost českého E, začneme vyslovovat E a během výslovnosti si dvěma prsty ucpeme nos. Ucítíme, že se nám vzadu v puse zvedlo měkké patro a zvuk tak částečně prošel nosem. – příklady : matin [matε̃], chien [šjε̃], main [mε̃], faim [fε̃], synthèse [sε̃téz]
œ̃ – un, um (nosovka na pokraji vyhynutí … z francouzské výslovnosti postupně mizí a nahrazuje ji hláska ε̃) – výslovnost : výslovnost je stejná jako u výslovnosti ε̃ jen s tím rozdílem, že pusa se rozevře ještě víc do šířky. – příklady : brun [brœ̃], lundi [lœ̃di], parfum [parfœ̃]
Téma : MĚSÍCE V ROCE
V minulém týdnu jsme se naučili, jak se řekne kalendářní měsíc (le mois). Tento týden se proto naučíme, jaké že to vlastně ty kalendářní měsíce v roce máme.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 6
Téma : ČÍSLA DO 10
K základům každého jazyka patří bezesporu počítání. My se dnes pustíme do počítání od jedné do deseti. Takže tři dva jedna teď a s chutí do toho !
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 7
Poznámka k výslovnosti :
Francouzština má dva rody : rod mužský a rod ženský. Rod střední ve francouzštině neexistuje.
V porovnání s češtinou mají mnohá slova odlišný rod, než jsme v češtině zvyklí. Francouzská slovíčka se tedy učíme hned i s členy, abychom si jejich rod zažili.
Příklady : la table [la tabl] stůl la voiture [la voatyr] auto la maison [la mesɔ̃] dům la bicyclette [la bisiklet] kolo la lettre [la letr] dopis la fenêtre [la fnetr] okno
le stylo [l stilo] pero le ciel [l sjel] nebe le soleil [l solej] slunce le bras [l bra] paže le pied [l pje] noha l’enfant (mužský rod) [lε̃fɑ̃] dítě
U některých podstatných jmen a především u jmen přídavných se ženský rod utváří připojením koncovky -e k mužskému tvaru slova. Připojením tohoto -e se tak ozvučí souhláska, kterou končí tvar mužského rodu a tato souláska ve poté vysloví.
vert [ver] zelený petit [pti] malý grand [grɑ̃] velký gros [gro] tlustý le chien [l šjε̃] pes l’ami [lami] přítel
verte [vert] zelená petite [ptit] malá grande [grɑ̃d] velká grosse [gros] tlustá la chienne [la šjen] fena l’amie [lami] přítelkyně
Ženský rod se vytváří také pomocí speciálních přípon a to zejména u podstatných jmen označující profese.
le maître [l metr] učitel le masseur [l masœr] masér le baron [l barɔ̃] baron l’ouvrier [luvrije] dělník le musicien [l myzisjε̃] hudebník
la maîtresse [la metres] učitelka la masseuse [la masœz] masérka la baronne [la baron] baronka l’ouvrière [luvrijer] dělnice la musicienne [la myzisjen] hudebnice
Téma : BARVY
K létu patří záplavy květin, pestrobarevné oblečení, míchané koktejly …. barvy kam se podíváš. Proto se dnes i my pustíme do učení barviček. Na kartičce máme 10 základních barev napsaných jak v mužském tak v ženském rodě. U některých je forma stejná, u jiných se liší, tak pozor s na výslovnost.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 8
Poznámka k výslovnosti :
Množné číslo se ve francouzštině tvoří připojením -s na konec slova.
Jelikož se koncová souhláska nečte, málokdy se změní výslovnost daného slova. Proto jen tvar slovesa nebo význam celé věty nám může ukázat, zda se u daného podstatného jména jedná o číslo množné nebo jednotné.
la couleur – les couleurs
l’enfant – les enfants
un arbe vert – des arbres verts
un orange – des oranges
barva – barvy
dítě – děti
zelený strom – zelené stromy
pomeranč – pomeranče
Téma : U MĚ DOMA
Dnes se naučíme několik slovíček o tom, co máme doma. Jak pojmenovat děti, domácí zvířat a tak podobně.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 9
Téma : PŘEDSTAVENÍ SE
Tentokrát se naučíme, jak se představit.
Krátké věty o tom, jak se jmenuju a kdo jsem by měly být základem slovníku každého cestovatele. Kdyby se náhodou na svých cestách potkal s domorodci.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 10
Téma : JARO
Jaro už sice máme za sebou a rovnýma nohama jsme skočili do léta. O jarní slovíčka, ale přece nemůžeme přijít.
Takže s chutí do toho, protože všechna tato slovíčka se určitě budou hodit i v létě.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 11
Téma : LÉTO
Léto už máme v plném proudu, prázdniny, sluníčko a koupání a proto si tentokrát dáme slovíčka, která se k létě vztahují.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 12
Téma : LÉTO
Každý z nás si v létě určitě dopřává chvilku odddechu, ať už doma nebo za zahranicemi všedního dne. Tentokrát si proto dáme porci slovíček, která by se Vám mohla na dovolenkových cestách hodit.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 13
Téma : ČÍSLA DO 20
Tentokrát budeme pokračovat v učení číslovek.
Francouzské číslovky mohou vypadat složitě, ale mají svůj systém a ten vám pomůže se tato slovíčka naučit.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 14
Téma : ČÍSLA DO 100
Spanilá jízda číslovkami pokračuje.
Tentokrát se pustíme do těch nejzajímavějších, od dvaceti do stovky. A proč nejzajímavějších ? Protože francouzské desítkové číslovky jsou skládané z několika dalších číslovek. Při učení francouzštiny se vlastně procvičujeme i matematiku.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 15
Téma : NÁRODNOST
Tento týden nás čeká cesta kolem Evropy, během které navštívíme naše bližší i vzdálenější sousedy. Francouzština nám otevírá nové možnosti právě v oblasti cestování a je potřeba toho pořádně využít.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 16
Téma : NÁVRAT DO ŠKOLY
Tento týden se podíváme na to, co všechno potřebujeme do školy a jaká slovíčka nám ve škole může pomůžou.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 17
Téma : PODZIM
Pozdim a jeho barevné krásy ale i rozmary počasí. Pusťme se do nových slovíček, abychom věděli, jak se ta krása všude kolem nazývá ve Francouzštině.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 18
Téma : ZIMA
Tentokrát na nás čekají zimní slovíčka. Zima je totiž v plném proudu a my bychom měli vědět, co všechno nás v zimě může potkat a jak to francouzsky pojmenovat.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 19
Téma : VÁNOCE
Nejkrásnější období roku je tady a s ním i Vánoce. Tento týden si proto naservírujeme další porci slovíček a naučíme se, jaká slovíčka se o Vánocích používají.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 20
Téma : NOVÝ ROK
Poslední týden roku s sebou přináší i novou porci slovíček. Pojďme si společně připít na konec starého a začátek nového roku a oslavit ten nový začátek pěkně po francouzsku.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 21
Téma : sloveso BÝT
Základní slovíčka máme za sebou a můžeme se tak pustit do sloves. Slovesa nám pomohou tvořit první fráze a tím i první konverzace. Jako první sloveso si dáme sloveso BÝT.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 22
Téma : sloveso MÍT
Tentokrát se pustíme do nepravidelného ale jednoho ze základních sloves, slovesa MÍT. Výslovnost je jednoduchá a ani ve psaní moc složité není. Tak pojďme s chutí na něj !
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 23
Téma : sloveso MLUVIT
Základem zvládnutí každého nového jazyka je mluvení. Mluvit musíme všude, kde se ocitneme a se všemi, se kterými se setkáme. Jen tak si můžeme jazyk řádně osvojit a v praxi si procvičit fráze, které jsme se naučili. A abychom mohli správně mluvit, musíme se naučit, jak se takové mluvení ve Francouzštině řekne.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 24
Téma : sloveso JMENOVAT SE
Každá konverzace začíná představením se a proto bychom měli vědět, jak se řádně uvést. Důležitým slovíčkem je proto sloveso : jmenovat se. Jedná se sice o sloveso zvratné, ale časuje se pravidelně a vy ho určitě hravě zvládnete.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 25
Téma : sloveso DĚLAT
Sloveso „dělat“ je sice nepravidelné sloveso, ale patří k těm nejpoužívanějším, takže si ho určitě hravě zapamatujete a stane se součástí Vaší běžné konverzace. Toto sloveso se navíc používá jako pomocné sloveso k ostatním významovým slovesům, se kterými pak vytváří nové fráze a slovní obraty.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 26
Téma : DOMÁCÍ ZVÍŘATA
První slovíčka, která jsme se naučili, byla slovíčka o rodině. Tentokrát si slovní zásobu rozšíříme a to o zvířata, která s námi mohou domácnost sdílet.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 27
Téma : DOMÁCÍ ZVÍŘATA
Tentokrát pokračujeme slovíčky o dalších domácích zvířatech. Naučíme se, kde na venkově se tato zvířátka chovají a jak se jmenují.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 28
Téma : MĚSTO
Abychom se neučili jenom o přírodě, podíváme se tentokrát do města. V kartičce najdete jednoduchá městská slovíčka, abyste při procházce městem měli to základní hned po ruce.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 29
Téma : LES
A z města zpátky do přírody a tentokrát do lesa. Podíváme se na to, co všechno můžeme v lese dělat a vidět a jak tyto věci a aktivity pojmenovat ve Francouzštině.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 30
Téma : LESNÍ ZVĚŘ
I když je v lese ticho a klid, nikdy tam nejsme sami. Pojďme se tedy podívat, kdo všechno v lese bydlí a jak se místní obyvatelé nazývají francouzsky.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 31
Téma : LA CAMPAGNE
Od zvířátek z lesa je to jen kousek na venkov, kde určitě každý z nás trávil každoroční letní prázdniny. Tentokrá se podíváme, jaké aktivity můžeme na venkově dělat a čím se tam zabavit.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 32
Téma : FAIRE LES COURSES
Většinu z nás jistě baví nakupovat, proto hurá do obchodů ! Dnes se naučíme, jak se francouzsky nazývají všemožné obchodní plochy a také na to, jak a čím v obchodech můžeme platit.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 33
Téma : LES MAGASINS
Když už víme, kam chodit nakupovat a jak tam také zaplatit, rozšíříme si trochu naši slovní zásobu o další specializované obchody. To proto, abychom věděli za kým jít a kde si ve Francii koupit třeba oblíbený croissant nebo léky na bolest hlavy, kdyby nás například trápila kocovina.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 34
Poznámka ke gramatice :
Francouzština má 3 gramatické třídy, do kterých řadí plnovýznamová slovesa.
1. třída
– slovesa končící na –ER (kromě slovesa aller – jít) – mají pravidelné časování v přítomném čase za pomocí koncovek, které se přidávají ke kořenu významového slovesa – představují téměř 90% všech francouzských sloves
jednat spát vybrat si stanovit červenat se přemýšlet růst poslouchat rozkést zhubnout definovat reagovat
3. třída
– slovesa končící na –IR (- slovesa která jsou výjimkami ze 2. třídy), –OIR, –RE – mají nepravidelné časování v přítomném čase, i když většina z nich má podobné tvary koncovek
VENIR
Je viens. Tu viens. Il/Elle vient.
Nous venons. Vous venez. Ils/Elles viennent.
PŘIJÍT
Já přijdu. Ty přijdeš. On/Ona přijde.
My přijdeme. Vy přijdete. Oni/Ony přijdou.
VOIR
Je vois. Tu vois. Il/Elle voit.
Nous voyons. Vous voyez. Ils/Elles voient.
VIDĚT
Já vidím. Ty vidíš. On/Ona vidí.
My vidíme. Vy vidíte. Oni/Ony vidí.
DIRE
Je dis. Tu dis. Il/Elle dit.
Nous disons. Vous dites. Ils/Elles disent.
ŘÍKAT
Já říkám. Ty říkáš. On/Ona říká.
My říkáme. Vy říkáte. Oni/Ony ríkají.
Téma : L’ÉCRITURE
Tentokrát se pustíme do psaní pěkně po francouzsku. Naučíme se nová slovíčka a také jedno z nejběžnějších sloves 3. skupiny.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 35
Téma : LECTURE
Dnes se naučíme francouzsky číst a také pojmenovat oblíbené žánry nebo místa, kde si můžeme knížky půjčit. Sloveso LIRE, neboli ČÍST, je dalším často používaným slovesem 3. třídy. Takže honem na něj, abychom si ho pořádně zapamatovali.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 36
Téma : LES PÂQUES
Na kartičce tentokrát najdeme nejběžnější velikonoční slovíčka, se kterými se můžeme o svátcích jara setkat. Dejme se proto do učení a jakákoli konverzace s Francouzi pro nás bude hračka i o Velikonocích
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 37
Téma : LE CHANT
Jaký by to byl život bez hudby a bez zpívání ? A jak by si mohli Francouzi naplno užívat svého pověstného „savoir vivre„, čili umětí žít, aniž by si pěkně pohromadě zapěli. Dnes se proto naučíme časovat sloveso CHANTER, neboli ZPÍVAT, a přidáme si k tomu i další zpěvavá slovíčka.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 38
Téma : LA MUSIQUE
I tentokrát budeme pokračovat ve spanilé jízdě skrze francouzskou hudbu. Zpívat už umíme a tak se naučíme i další hudební slovíčka, abychom to měli kompletní.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 39
Téma : LES INSTRUMENTS DE MUSIQUE
Zpívat a hrát už umíme a jediná věc, která nám ve sbírce ještě chybím jsou hudební nástroje. Na ně se podíváme dnes a můžeme se rovnou s chutí pustit do domácího muzicírování.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 40
Téma : LA VUE
Dnes se pustíme do dalšího lidského smyslu a to ZRAKu. Naučíme se, časovat sloveso VIDĚT a také si přiblížíme další užitečné zrakové fráze.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 41
Téma : LE GOÛT
Tentokrát se dozvíme něco nového o našich CHUTích a také si vyčasujeme sloveso OCHUTNAT. Naučíme se pojmenovat základní chutě a celou lekci doplníme známým rčením.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 42
Téma : LE TOUCHER
Po chuti a zraku se pustíme do tématu HMATů a DOTYKů. Vyčasujeme si pravidelné sloveso 1. třídy TOUCHER, neboli DOTKNOUT SE a naučíme se také někok výrazů a frází, které se nám mohou hodit i bez dotyku.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 43
Téma : L’ODORAT
Dalším smyslem, na který se pěkně zblízka podíváme, je ČICH. Co a čím můžeme cítit ? A jak se to vlastně řekne francouzsky ? Tohle všechno se spolu naučíme a k tomu si ještě vyčasujeme další a tentokrát nepravidelné sloveso SENTIR, čili CÍTIT.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 44
Téma : L’OUÏE
Ani tentokrát neopustíme smyslovou říši a podíváme se na to, co a čím můžeme slyšet. Vyčasujeme si slovesa ENTENDRE, neboli SLYŠET, a ÉCOUTER, čili POSLOUCHAT. Naučíme se také pár jednoduchých frází, které se nám budou hodit nejen, když budeme při smyslech.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 45
Téma : LES SENTIMENTS
Poté, co jsme se naučili co a čím cítit, slyšet, hmatat, ochutnávat a vidět, se tentokrát podíváme na to, jaké POCITY v nás život kolem nás vyvolává a jak tyto pocity správně pojmenovat francouzsky.
Pusťte si nahrávku a opakujte si se mnou šťastná slovíčka.
Týden 46
Téma : LES SENTIMENTS
Tentokrát se podíváme na to, jak správně francouzsky pojmenovat, když se cítíme SMUTNĚ, NEŠŤASTNĚ nebo ZTRACENĚ. A i když Vám těchto pocitů přeji co nejméně, patří k základní slovní zásobě a my bychom měli vědět, jak vyjádřit to, co cítíme i ve chvílích, kdy nejsme zrovna ve formě.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 47
Téma : LE JOUR
Dnešním tématem je DEN. Abychom mohli správně vykročit do nového dne, měli bychom vědět, jak se které jeho části jmenují francouzsky.
Pusťte si proto nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 48
Téma : LE REPAS
Ve Francii je vaření a vychutnávání si JÍDLA národním sportem a také oblíbeným způsobem, jak trávit volný čas. Proto se tentokrát naučíme, kolikrát denně Francouzi jí a jaká jídla během dne požívají.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 49
Téma : AU BAR
Venku už je krásné počasí, jaro je v plném proudu a vyloženě nás láká ven. Co takhle zajít si na skleničku třeba do BARU ? Na kartičce najdete slovíčka, která se Vám určitě budou hodit.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 50
Téma : AU RESTAURANT
Francie je gastronomickou velmocí a byla by neuvěřitelná škoda si při návštěvě Francie nezajít do místní RESTAURACE a zakousnout něco dobrého. V dnešní lekci se proto naučíme, jaké chody se v RESTAURACI podávají, jak si o ně říct a také jak za ně zaplatit.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 51
Téma : A L’HÔTEL
Když už víme, jak si objednat něco k pití a kde se najíst, měli bychom také vědět, kde složit hlavu, když toho piva a jídla bude až příliš. K tomu se nám určitě budou hodit výrazy, díky kterým si jednoduše objednáme pokoj v HOTELU.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 52
Téma : A LA GARE
Léto, prázdniny a dovolené se každoročně nesou ve znamení cestování. Proč si tedy neosvěžit nebo se rovnou nenaučit pár slovíček, která by nám mohla to cestování usnadnit. Co takhle dát si rande na NÁDRAŽÍ a vyrazit za dobrodružstvím vlakem ?
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
P.S. : Víte vy vůbec, že slovo RANDE pochází z francouzského slova SCHŮZKA, čili RENDEZ-VOUS [čti rɑ̃dé vů], což znamená DOSTAVTE SE ? 😉
Týden 53
Téma : A L’AÉROPORT
Na delší trasy, spíš než vlakem, se vydáme letadlem. Jak jinak než letadlem se podívat do vzdálených koutů zeměkoule a objevovat nové světy ? Neváhejte a vrhněte se za dobrodružstvím, které tentokrát začíná na LETIŠTI.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 54
Téma : EN VOITURE
AUTO je nepostradatelným pomocníkem na prázdninových cestách a proto se tentokrát podíváme na slovíčka, která vám jízdu po francouzských silnicích určitě ulehčí.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 55
Téma : LA DIRECTION
Když už víme, jak a kam cestovat, měli bychom se také naučit neztratit se anebo se umět zeptat na cestu. Dnes se proto naučíme, jak najít tu správnou cestu.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 56
Téma : DANS LE PORT
A co takhle vydat se na dovolenou třeba na palubě plachetnice, parníku nebo zámořské jachty ? Možnosti jsou neomezené a klíčem k nim nám mohou být nápomocná i následující slovíčka.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 57
Téma : A LA PLAGE
Jelikož ve Francii léto skoro nikdy nekončí a pláže jsou nám milovníkům vln k dispozici po celý rok, přidáme si do našeho slovníku ještě nějaká plážová slovíčka. Některá už jsou Vám možná známá, některá ne. Každopádně všechna stojí za naučení, abyste si francouzské pláže mohli dosyta užít, kdykoli na ně budete mít chuť.
Pusťte si nahrávku s výslovností a opakujte se mnou.
Týden 58
Téma : LA RANDONNÉE
Na našich cestách jsme se už pohybovali různě … autem, vlakem, letadlem nebo lodí. Co takhle si pěkně nazout turistické boty a vyrazit do hor ? Ve Francii je několikero pohoří, která stojí za to si projít a pokochat se nádherou horských hřebenů a průzračných jezer.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 59
Téma : VISITER LA VILLE
Za jakéhokoli počasí, o prázdninách nebo ve všední den můžeme zamířit do měst za památkami. Jen tak se projít ulicemi nebo cíleně navštívit zajímavá místa. Půjdete se mnou ? Stačí si jen vybrat cíl cesty, vybavit se mapou města a vydat se za objevováním. A k tomu se Vám budou hodit dnešní slovíčka.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 60
Téma : MONUMENTS
Co takhle se ponořit do minulosti … Komu by se nelíbilo procházet se kamennými uličkami, obdivovat dědictví našich předků, kochat se krásou vysokých věží kostelů a katedrál nebo se nechat unášet vůní růží zasázených v přesných obrazcích v královských zahradách ? To všechno je ve Francii možné a dnešní slovíčka Vám k tomu dají ten správný základ.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 61
Téma : A LA MAISON
A po slunečném létě provoněným cestováním a poznáváním nových věcí a nových zemí není nic lepšího než se zase vrátit tam, kde nám je přece jenom nejlépe, k nám domů …. Jak francouzsky správě říct, kde je můj domov a kde bydlím ? Na to se podíváme společně hned teď.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 62
Téma : DANS LA CUISINE
Když už jsme se doma tak hezky zabydleli, co takhle se podívat na jednotlivé místnosti v domě a naučit se, jak se jim francouzsky říká a co v nich můžeme najít ? A kde jinde začít prohlíku domova než právě v KUCHYNI.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 63
Téma : FAIRE LA CUISINE
Kuchyni jsme našli, ale jak správně francouzsky popsat, co v ní najdeme ? Jak si si pěkně po francouzsku UVAŘIT ? V dnešní lekci se naučíme, jak francouzsky pojmenovat kuchyňské náčiní a také jak vyčasovat sloveso VAŘIT.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 64
Téma : DÉGUSTER
Co jsme si navařili, to si také sníme. Francouzi ovšem jen tak obyčejně nejedí, oni si jídlo VYCHUTNÁVAJÍ… Proto se i my v dnešní lekci zaměříme na to, co k takové správné DEGUSTACI po francouzsku budeme potřebovat.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 65
Téma : DANS LA SALLE DE BAIN
Další místností v domě, na kterou se spolu podíváme, je KOUPELNA. Máte raději sprchu nebo vanu ? Nebojte se, naučíme se pojmenovat jak vanu tak sprchu a vyčasujeme si také sloveso SPRCHOVAT SE.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 66
Téma : SE LAVER
Když už víme, co všechno v koupelně můžeme najít, naučíme se také, jak se francouzsky pojmenují základní úkony, které v koupelně provádíme. Přidáme si do slovníčku nová slovíčka a také se naučíme, jak se časuje sloveso MÝT SE.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 67
Téma : DANS LE SALON
Po kuchyni a koupelně na nás čeká OBÝVACÍ POKOJ. Víte, co všechno můžeme v této místnosti najít a jak se to řekne francouzsky ? A jak říct, že se rádi DÍVÁME NA TELEVIZI ?
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 68
Téma : DIVERTISSEMENT
Obývací pokoj nepatří jenom televizi. Je to prostor, kde se všichni rádi scházíme, posedíme, klábosíme nebo si třeba zahrajeme hry. Jde především o ZÁBAVU. A jak se zábava řekne francouzsky ?
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 69
Téma : DANS LA CHAMBRE
Další místností v domě, kterou spolu prozkoumáme, je POKOJ. Jak se francouzky řekne postel, skříňjak se časuje slovíčko spát ? Podívejte se na novou porci francouzských slovíček a všechno se hned naučíte.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 70
Téma : JE JOUE ET J’ÉTUDIE
Kromě spaní, co všechno ve svém POKOJi můžete dělat ? Jak se francouzsky řekne hačka, pracovní stůl nebo jak se časuje sloveso STUDOVAT ? To všechno se dnes naučíte.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 71
Téma : DANS L’ENTRÉE
Jakou další místnost náš dům může mít ? Co třeba PŘEDSÍŇ nebo VSTUPNÍ CHODBU ? Na slovíčka týkající se chodby se podíváme právě dnes.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 72
Téma : FAIRE LE MÉNAGE
A co takhle se tentokrát pustit do ÚKLIDu ? I toho je v domě třeba. I i když to možná není naše nejoblíbenější činnost, měli bychom vědět, jak se uklízí správně po francouzsku.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 73
Téma : DANS LE GARAGE
Celým domem jsme se už prošli a naučili se, jak se která místnost jmenuje a co v ní najdeme. Tentokrát si zajdeme i mimo dům a to například do GARÁŽe.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 74
Téma : DANS LE JARDIN
Dost už bylo místností v domě. Tentokrát se zajdeme podívat ven, na ZAHRADU. Jak se francouzsky zahradničí ? Na to se podíváme právě dnes.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 75
Téma : LE FRUIT
Z domu jsme se dostali na zaradu a naučili se zahradničit. Tentokrát se naučíme něco o OVOCI, protože na léto a dovolenou to zatím ještě nevypadá a tak si můžeme letní pohodu udělat sami doma.
Čím ? Krásným ovocným salátem. Jak se FRANCOUZSKY pojmenují DRUHY OVOCE ? Na to se podíváme v dnešní porci nových vitamínových slovíček.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 76
Téma : FRUITS DE SAISON
Už jste sklidili první domácí OVOCE ? Já už ano, letošní třešně se moc povedly a zpracované jako marmeláda už na mě čekají ve spíži. Jaké další SEZÓNNÍ OVOCE můžeme na zahradě sami pěstovat ? Podívejme se na to !
Pusťe si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 77
Téma : FRUITS DE SAISON
Teplo, sluníčko nebo třeba ovocné koktejly, tak to je ta pravá letní nálada, co říkáte ? A abychom tu letní náladu měli kompletní, naučíme se k ní i nějaká ta nová francouzská slovíčka. Dnes třeba naše oblíbené EXOTICKÉ OVOCE.
Pusťe si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 78
Téma : LOISIRS D’ÉTÉ
LÉTO, LÉTO, LÉTO …. čekali jsme na něj dlouho, ale konečně je tu a my si ho můžeme náležitě užít. Jaké jsou LETNÍ AKTIVITY a co Francouzi v létě dělají ? Na to se podíváme v dnešní porci LETNÍCH slovíček.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 79
Téma : DANS LE CHAMP
Srpen byl v odjakživa typickým měsícem PRÁCE NA POLÍCH a sklizně. Jak se francouzsky řekne POLE ? Jaké aktivity, stroje a nástroje se při práci na poli používají a jak se řeknou francouzsky ? Na to se podíváme právě dnes.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 80
Téma : LA RÉCOLTE
I tentokrát se zdržíme na POLI a podíváme se, jaké aktivity se pojí se SRPNEM a se SKLIZNÍ. Co všechno můžeme na polích sklízet ? A čím ? Pojďme se na to spolu podívat.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 81
Téma : DANS LA VIGNE
Francie je zemí VINIC a VÍNA. Je proto naší povinností, podívat se, jak to na takové francouzské vinici vypadá a jaká slovíčka se ve spojení s vínem používají … Proto se dnes podíváme na slovíčka, která nám pomohou se v té slavné vinařské zemi zorientovat. Připijme na to ! 🍷
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 82
Téma : LE VIN
VÍNO, VÍNO a zase VÍNO, to je oč tu běží a život Francouze by bez vína snad ani nebyl život. 🍷 A pokud jako já žijete mezi vinicemi, dnešní slovíčka Vám určitě nesmí ve slovníku chybět. 🍷
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 83
Téma : FAIRE LE VÉLO
V posledních lekcích jsme si pořádně dali do nosu zejména díky ochutnávání francouzkých vín a tak je na čase drobátko provětrat plíce a vyrazit …. třeba na KOLO 🚲. Pojďme se společně projet na a přitom se naučit pár francouzských slovíček.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 84
Téma : CONDUIRE LA VOITURE
Když už jsme u těch dopravních prostředků, podívejme se tentokrát třeba na řízení AUTA. Pár běžných slovíček z automobilového světa nám určitě nemůže uškodit.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 85
Téma : ÊTRE A L’ÉCOLE
Se začátkem nového školního roku by se nám mohly hodit výrazy, které jsou spojené se ŠKOLOU a CHOZENÍM DO ŠKOLY. Jak se správně časuje sloveso UČIT SE ? Na to se spolu podíváme právě teď.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 86
Téma : ALLER AU TRAVAIL
Po škole nás čeká PRÁCE, PRÁCE a zase jenom PRÁCE. Proč si ji ale nezpříjemnit trochou francouzské konverzace ? K tomu se nám budou hodit následující francouzská slovíčka.
Pusťte si nahrávku a opakujte se mnou.
Týden 87
Téma : FAIRE DU SHOPPING
Vánoce jsou za dveřmi a tak už nesmíme otálet a musíme se pustit do NAKUPOVÁNÍ vánočních dárků. Jak se francouzsky řekne CHODIT PO OBCHODECH nebo NAKUPOVAT ? Na to se podíváme příště …